Çene Kemiği Erimesi Nedenleri , Diş kemik erimesi

Çene Kemiği Erimesi Nedenleri , Diş kemik erimesi

 

 

     ÇENE  KEMİĞİ  ERİMESİ , DİŞ KEMİK ERİMESİ

( Çene kemiği erimesinin tedavisi için ÇENE KEMİĞİ ERİMESİNİN  TEDAVİSİ sayfasını  ziyaret ediniz )

    ÇENE KEMİĞİNİN ERİMESİNİN NEDENLERİ

     Diş çekimini takiben implant diş tedavisi  uygulanmadığı takdirde  çene kemiğinde  erime meydana gelir.

   Dişler ağız boşluğu içerisinde , çene kemiklerinin üzerinde  yer alırlar . Diş kökünün çevresinde  çene kemiği  , çene kemiği ile diş kökü arasında ise  ince bir kas dokusu bulunur . Bu kas dokusu , dişlerin üstüne gelen kuvvetlerin çene kemiğine iletilmesini engeller  ve  dişlerin hafifçe sallanmalarına  izin verirler.

  Diş çekimini takiben,  diş kökünü çevreleyen kemikte  hızlı bir erime maydana gelir . Bu erime miktarı ilk 2 ay da en yüksek seviyededir. Kemikteki erime 6 . aya kadar  hızlıca devam eder . Çekim yapılan bölgeye implant diş uygulanmadığı takdirde diş kemik erimesi yaşam boyu devam edecektir .

    Diş kökünde oluşan enfeksiyon , kist ve tümör benzeri oluşumlar kemiğin bölgesel erimesine neden olur .

    Peryodontitis diye tabir ettiğimiz diş eti hastalığı , diş çevresindeki kemiğin erimesine neden olur.

    Bruksizm , diş sıkma veya diş gıcırdatma alışkalnlıkları , dişlerin çevresindeki kemiğin erimesine neden olur .

    Hatalı yapılan dolgu ,sabit veya hareketli protezler  , kullanım sürelerini doldurmuş hareketli protezler erimeye neden olur.

    Kazalara bağlı oluşan çene kemiği kırıklarının tedavisinin yapılması gerekir . 

    

      ÇENE  KEMİĞİNİN  ERİMESİ  HANGİ  PROBLEMLERE  NEDEN  OLUR ?

1)  İMPLANT TEDAVİSİ  ;  Çene kemiğinin erimesi durumunda implant tedavisi engelmidir ?  Standart bir diş implantı uygulayabilmek için en az  5-6 mm kemik kalınlığına , 10-12 mm kemik yüksekliğine ihtiyaç duyarız . Diş çekimini takiben çene kemiğinin erimesi devam eder ve implant uygulayabilmek için istediğimiz uygunlukta  kemik hacmini  bulamayabiliriz . Kemik hacminin yetersiz olduğu hastalarda  ise ileri implant cerrahisi  ameliyatlarıyla  uygun  kemik hacmini oluşturmak  mümkündür . Fakat  ileri implant tedavisinde ;  implant tedavisini uygulamak  güçleşecek  , tedavi süresi uzayacak  ve tedavinin  maliyeti artacaktır .

   Diş çekimi yapılan  bölgede , diş implantını  uygulamak için ne kadar uzun süre beklenirse  , çene kemiğindeki erime miktarıda o kadar fazla olacaktır .

   İmplant  diş tedavisinde , çene kemiğinin anatomisi   önemli bir yere  sahiptir . Hastanın çene kemiği boyutlarının minyon  olması , alt çene  kemiği içerisinde yeralan sinirin daha yukarıdan yol izlemesi   ve üst çenede sinüslerin sarkık olması gibi  durumlar ,  implant diş yapımını güçleştirmektedir . Bu hastalarda kemiğin 2-3 mmlik erimesi dahi çok önemlidir .

2 ) ESTETİK PROBLEMLER  ;  Diş çekimini takiben çene kemiğinde ve yumuşak dokuda erimeler meydana gelir . Bu erime seviyesi ileri boyutta  ve estetiğin önemli olduğu  bölgede yer alıyorsa ,  implant diş tedavisini uygulamak  oldukça güçtür. 

    Bölgeye diş implantını uygulamak için ,  ileri implant  ve yumuşak doku ameliyatları uygulamak gerekecektir.  İmplant tedavisinin süresi uzayacak , birkaç defa operasyon yapmak gerekecek  ve maliyeti yükselecektir. 

 Diş köprüsü tedavisi yapıldığı durumda , diş köprüsü altındaki  yumuşak dokuda çöküklük kalacak  ve  estetiğin kötü görünmesine sebep olacaktır .

 

3) SABİT  DİŞ  YAPMAYA ENGEL TEŞKİL EDEBİLİR Mİ ?

 İmplant üstü dişleri yaparken belirli kriterleri gözetiriz . Özellikle dişsiz ağızlarda  sabit diş implant tedavisine başlamadan önce ,  hastanın dudak ve  yanak desteğine , yapılacak dişlerin yüksekliğine, diş implantlarından dişlerin çıkış profiline  , hastanın estetik beklentisi   gibi bir takım kriterleri değerlendiririz.. Aldığımız değerlerden sonra  sabit veya  hareketli protez yapacağımıza karar veririz .

  Sabit diş protezi için istediğimiz kriterler uygun değilse hareketli protez ve ona uygun implant planlaması yapmamız gerekecektir . Sabit dişlere sahip olmayı isteyen kişiler , sağlık durumları ileri implant  ameliyatlarına izin veriyorsa , bir dizi operasyonlarla sabit dişlere sahip olabilir.

 

 

      DİŞ ÇEKİMİ YAPILIRKEN ,  ÇENE KEMİĞİNİN ERİMEMESİ   İÇİN NASIL BİR TEDAVİ YAPTIRMALIYIZ  ?

   Diş çekiminden sonra çekim boşluğunun kemik greft  materyaliyle ( diş kemik tozu -  implant kemik tozu )  ve membranla doldurulması bir tedavi yöntemidir.  

   İkinci yöntem olarak  soket membran dediğimiz  , çekim boşluğunu dolduran ince bir zarla da soketi doldurabiliiz .

   Üçüncü tedavi yöntemi olarak da,  şartlar uygun ise dişi çeker çekmez  implant diş tedavisi  uygulanabilir .Bu tedaviler uygulanmadığı takdirde ,  çekim boşluğunun etrafında ki kemikte çok hızlı erime oluşur . 

   

              DİŞSİZ  AĞIZLARDA ,  ÇENE  KEMİĞİNDEKİ  AŞIRI   ERİME  

 

    Aşırı diş kemiğimizin erimesi sonucu özellikle alt çene kemiği daha kırılgan bir hal alır .  

   Alt çene de kemiğin içerisinden geçip , küçük azılar bölgesinde ağız boşluğuna  açılan sinir , çene kemiğinin  erimesi sonucu kret tepesinde yer alır . Böylece hasta hareketli protezini kullandıkça sinire baskı gelecek  ve   iğne batıyormuş gibi acı hissedecektir .

   Yüzümüzün görüntüsü kısalmış görüntüsü verecek  , alt çene kemiğimizin ucu burnumuza doğru yaklaşacaktır . Yan profilden sanki alt çenemiz üst çenemize göre çok öndeymiş gibi görüntü verecektir.

   Yüz kaslarımız , dudak kaslarımız  ve çiğneme kaslarımz deforme olacaktır .

   Çene kemiği eklemlerimiz  zarar görecektir . 

  Çene kemiğinin çok erimesi sabit protez için  implant diş yapımına  engeldir . İmplant uygulanmadan yapılan hareketli protezleride kullanmak güç hatta imkansız olacaktır  . İmplantla tutuculuğu sağlanmış  hareketli protezler kullanılabilir . 

   Sabit diş yapılabilmesi için ileri implant  tedavisi  uygulanablir  ; kalça kemiğinden kemik grefti alıp , çene kemiğinin  hacmini arttırmak gerekecektir . Bu tedavi için hastanın sağlık durumunun iyi olması gerekir , ikinci bir cerrahi alana ihtiyaç duyulur, tedavisi çok daha zor ve maliyetlidir .

 

   
   
   
   
   
   

 

 

Detaylı BilgiMesajınız