Dental Volumetrik Tomografi

Dental Volumetrik Tomografi

DENTAL VOLUMETRİK TOMOGRAFİ  ( DVT ) 

  Dental volumetrik tomografi , alt  üst çenenin üç boyutlu görüntülenmesini  sağlayan , bilgisayarlı tomografilerden çok daha az radyasyon veren  , dişhekimliği için geliştirilmiş görüntüleme sistemidir .

   Dental volumetrik tomografiler , implant uygulanacak bölgede , çene kemiğinin  kalınlığının, yüksekliğinin ve genişliğinin ölçülmesinde büyük  yardımcıdır . Ölçümlerde hata miktarı yok denecek kadar azdır .

   Alt çene kemiğinin  içinde  n.alveolaris adı verilen sinir bulunur . Bu sinir alt dişlerin ve dudağın yarısına kadar olan bölümünü kontrol eder . Sinir  küçük azılar bölgesinde kemik içinden çıkarak yumuşak doku altından dudağa doğru devam eder. Dental tomografiler bu  sinirin ve sinirin kemikten çıkmış olduğu  bölgenin çok net bir şekilde görülmesini sağlar . İmplant cerrahisinde sinire veya uzantısına verilecek olan hasar , geçici veya kalıcı uyuşukluğa sebep verir. Bu nedenle sinirin net bir şekilde görülmesi , oluşabilecek komplikasyonların önlenmesinde büyük yardımcıdır .

   Dental volumetrik tomografiler , üst çenede  sinüs bölgesi , burun tabanı ve üst çene kemiği sınırını net görüntüler . Ayrıca sinüs içerisindeki ve çene kemiğindeki  kistik oluşumları da gösterir .

    Dental volumetrik tomografiler sayesinde,bilgisayarda  implant programları kullanılarak 3 boyutlu implant planlaması yapılmaktadır. Yapılan planlamaya göre cerrahi rehberler hazırlanmakta ve flepsiz yani  dişetini kesmeden implantlar çene kemiğine yerleştirilmektedir. İmplant uygulamsının ardından  hazırlanmış olan geçici dişler hastaya anında tatbik edilmektedir .

  Dental volumetrik tomografiler çene kemiğindeki erimeleri , defektleri ve kemiğin aşırı ince  olduğu bölgeleri  gösterir . Böyle durumlarda problemin   ileri implant tedavisiyle  çözüleceğini  ve  tedavi  planlamasının  bu doğrultuda yapılması gerektiğini bildirir  . Böylece implant ameliyatında süpriz  bir ince kemikle  karşılaşmamış oluruz  .

   Dental volumetrik tomografiler  implant kemik nakli  öncesinde çekilmesi gerekir. Blok kemik grefti ihtiyacımızın ne kadar olduğunu , bu kemik miktarının hangi bölgeden karşılanabileceğini bize gösterir .

 DVT  ile kemiğin kalitesi ölçülür .İmplant ameliyatını kemiğin kalitesine göre ayarlamak  , implant tedavisinin başarısını direk  etkileyecektir .

Dental volumetrik tomografiler ile tüm çene , tek çene veya  tek çenenin bölgesel tomografisi çekilebilir . Böylece hastaya daha az radyasyon verilmiş olur.

DVT lerde bİlgisayarlı tomografiye( CT ) göre radyasyon alımı çok çok daha azdır . CT  için , kapalı bir cihaz içerisinde uzun süre beklemeniz gerekirken ,  DVT'yi oturarak 1 dak içinde çektirebilirsiniz .

 Bütün implant vakalarında dental volumetrik tomografiye ihtiyaç varmıdır ?

Dental volumetrik tomografiler implant tedavisinde ve planlamasında önemli bir yere sahiptir . Çene kemiğinin 3 boyutlu yapısını  ve önemli anatomik oluşumları net bir şekilde gösterir.Böylece hekim için  cerrahi stentlerin hazırlanması işini kolaylaştırmakta , cerrahi komplikasyonları önlemekte  ve en önemlisi en iyi implant planlamasının yapılmasında ve uygulamsında yardımcı olmaktadır . Öyleki kemiğin implant için yeterince kalın olduğunu düşünürken , dişeti flebi kaldırıldığında çok daha ince bir kemikle karşılaşmayan hekim yoktur . Böyle bir durumla karşılaşmamak için dental volumetrik tomografiye ihtiyaç duyulur .

  Her implant vakası için dental volumetrik tomografiye ihtiyaç yoktur . İhtiyaç hissedildiğinde hekiminiz sizi dental volumetrik tomografi çektirmek için yönlendirecektir .

 Dental volumetrik tomografi yardımıyla cerrahi stent hazırlanması

Çene kemiğinin 3 boyutlu görüntülenmesiyle birlikte implantın en iyi posizyonda yerleştirilmesi.
 Tam çene dişssizlikte  çekilmiş  tomografi ve tomografiye göre hazırlanmış  implant  modeli .Bu modele göre stent hazırlanacaktır .  
 Operasyon öncesi çeneye adapte edilen cerrahi stent .Stent  üzerinde implantların yeri ve implantların uygulanacağı posizyon işaretlenmıiştir . implant cerrahisi esnasında hekime rehberlik edecektir.  
   
   

 

 

Detaylı BilgiMesajınız