Diş çekimi sonrasında , diş çekim boşluğuna , kemik grefti ( diş kemik tozu ) tedavisi

Diş çekimi sonrasında , diş çekim boşluğuna , kemik grefti ( diş kemik tozu ) tedavisi

        Diş çekimi sonrasında , diş çekimi boşluğuna , kemik grefti ( diş kemik tozu ) tedavisi

       Diş çekimi sonrasında , çene kemiğinde hızlıca erime meydana gelir . Diş çekimi sonrası kemikteki erime , ilk 3 aylık dönemde en üst seviyede , 6. aya kadar hızlı , 6 .ay sonrasında ise yavaşlayarak devam eder . 

      İmplant yapabilmek için yeterli kemiğe ihtiyacımız olduğunu , özellikle estetiğin önemli olduğu bölgelerde , 1 mm lik kemiğin dahi çok önemli olduğunu farklı konu başlıklarında dile getirmiştik . İşte diş çekimi sonrasında , kemiğin erimemesi için , kemik tozları ve membran kullanılarak eimeyi en aza indirebiliyoruz .

     İşlem nasıl uygulanıyor ?

     Diş çekimi , çevre dokulara zarar vermeden , hassas bir şekilde gerçekleştirilir . Azı dişlerin çekiminde,  köklerin ayrılarak çekilmesi , kemiği gelecek  zararlı etkileri en aza indirger .Diş çekimi sonrasında , çekim boşluğu kürete edilerek enfeksiyonlu doku çıkartılır ve serum fizyolojikle yıkanır .

   Sentetik -insan kaynaklı veya sığır kaynaklı olan diş kemik tozları ( kemik grefti ) , çekim boşluğuna yerleştirilir . Kemik greftleri , yerleştirilmeden önce kanla veya serum fizyolojikle karıştırılır . 

   Kemik greftlerinin üstü , membran denilen çok ince  zar örtü ile örtülür. Membranın görevi , çekim boşluğuna yerleştirilen kemik gerftlerinin bulunduğu bölgeye , diş eti hücrelerinin gelmesine engel olmak  , çekim boşluğuna sadece  kemik hücrelerinin girmesini sağlayarak , kemik oluşumunu sağlamaktır . 

    Kemik tozları ve membran yerleştirildikten sonra , dişeti dokusu bir miktar esnetilerek , membranın üstü tamamen dişeti dokusu ile kapatılır .  Dikişler yardımıylada dişeti sabitlenir .

    İmplant yapabilmek için 3-6 ay  arası beklemek yeterlidir. 

 

 

      

 

 

 

 

Detaylı BilgiMesajınız