Diş Köprüsü mü ? İmplant Diş Tedavisi mi

Diş Köprüsü mü ? İmplant Diş Tedavisi mi

  Kaybedilen dişlerin doğal işlevini ve görünümünü sağlayabilmek için geleneksel tedavi yöntemi metodları olarak diş köprü restorasyonları ve hareketli protezler kullanılmıştır .

  Günümüz dişhekimliğinde ise implant diş tedavileri ile eksik dişlerin kök fonksiyonları tekrar geri kazandırılmaktadır . İmplant üstüne yapılan dişler ile  eksik dişlerin fonksiyonları sağlanmakta ve doğal görünümlü dişlerle gülüşünüz ve estetiğniz yeniden kazandırılmaktadır .

    Dişinizi  kaybettiğinizde anında  implant diş  uygulaması , tüm ağzı etkileyecek problemlerin oluşturabileceği bir zincirleme reaksiyonun başlamasını engelleyebilir.Sırali bir şekilde dizili olan  dişler destek için birbirlerine gereksinim duyarlar.

   Bir diş eksildiğinde , boşluğun yanındaki dişlerin üzerindeki ısırma kuvveti değişir ve bu dişlerde boşluğa doğru kaymalar başlar. Dişler  çiğneme sırasında , karşı tarafında diş bulamazsa , diş yuvasından uzamaya  başlar ve karşı çeneye doğru yol alırlar .

   Dişlerin sıralı dizilimleri bozuldukça , alt üst çene ilşkisi değişecektir. Eksik diş bölgesinde yiyeceklerin öğütülememesi ,   yiyeceklerin tek taraflı  çiğnenmesine neden olacak  ve uzun zamanda  çene ekleminde hasara neden olacaktır . (TMJ)

 Diş kaybında boşluğun  yanındaki dişler boşluğa doğru kayarlar .Kayma işlemi gerçekleşirken, dişler boşluğa doğru çoğu zaman devrilirler yani yan yatarlar . Dişlerin devrilmesi boşluğu kapatmış gibi görünsede aslında gelen kuvvetler kayan dişin üzerine daha fazla zararlı yük gelmesine neden olur .Boşluğa  doğru devrilen diş  daha erken kaybedilecektir. 

Yerinden kaymış dişleri temizlemek daha zordur. Zararlı plaklar ve tartar bu erişimi zor yerlerde toplanarak çürüklere ve kalıcı kemik kaybına neden olur.

  Çekilen bir dişin yerine diş yapılabilmesinin  iki yöntemi vardır . İmplant diş tedavisi ve diş köprü restorasyonu . Diş implantı kemik içerisine uygulanan ve titanyumlardan üretilen , diş köklerinin implant  Ancak bir implantının köprüye göre en önemli iki üstünlüğünden birisi, implantın yanındaki dişlerin köprülerde olduğu gibi etkilenmemesidir. Diş köprüsü uygulanırken dişlerin üzerinden bir miktar madde kaldrılır yani diş kesimi işlemi gerçekleştirilir . İmplant diş tedavisinde ise boşluğun yanındaki dişlere müdahale edilmeden çekim bölgsine implant yerleştirilir.

    İkinci önemli üstünlüğü ise  İmplant diş tedavisi ,  çekilen diş bölgesindeki  kemiğin erimesine  engel olur .İmplant diş tedavisinin yaygınlaşması ve eksik dişler için günümüz döneminde alternatifsiz tedavi olması , bizlere  çene kemiğinin en az dişler  kadar  , hatta kimi durumlarda daha da önemli olduğunu  göstermiştir . 

    İmplant dişlerin  bir üstünlüğüde kullanım süresinin çok daha uzun olmasıdır . Diş köprü tedavisi ortalama 5-8 yıl arası kullanılabiliyorken , 30 yıldır implantlarını kullanabilen hastalar vardır . İmplant dişler ömürlük bir tedavi değildir . Hekiminiz yaşlı bir hastaya belki ömürlük tedavi diyebilir ama 20 yaşındaki genç bir bireye ömürlük tedavi denilemez çünkü implantların yaygın olarak kullanımı 35 yılı kapsamaktadır.

  Dişlerin kesim işlemiyle mine tabakası tamamen aşındırılmaktadır . Minenin kalmaması dişin çürüme ihtimalini kat kat arttıracaktır .Köprü tedavisinde dişetinde meydana gelecek 1mm lik açılma , dişin dişeti bölgesinden çürümesine neden olacaktır .

Diş köprüsü tedavisi her daim 3 dişi kapsamamaktadır .Bazı durumlarda 2 veya 3 diş eksikliğinde köprü yapılmaktadır. 3 diş eksikliğinde yanındaki dişlerin kesilmesiyle birlikte toplam 5 üyeli diş yapılmaktadır .Bu durumda 5 dişin yükü 2 tane dişin üzerine düşmekte ve fazla gelen kuvvetler dişlerin erken kaybedilmesine sebap olmaktadır .

 Tek diş implantların yerleştirilmesi iki fazda gerçekleştirilir. İlk faz, implantların bir operasyonla yerleştirilmesidir. Kemiğin implanta kaynaması için diş etinin altında birkaç ay bekletilir. Bu süre sonunda ikinci faz başlar; implant açılır ve yeni bir kuron yapılır.

İmplantın operasyonla yerleştirilmesi sırasında lokal anestezi yapılır veya azot oksit sakinleştirici olarak verilebilir. Daha sonra ağzınız uyuşmuş olur ve hissizleştirilir.

Diş eti içinde bir kesik açılır ve implantın yerleştirilmesi için bir delik oluşturulur. İmplant bu deliğe sıkıca oturtulduktan sonra diş etleri kapatılır ve üzerine bir iki dikiş atılır. Geçecek birkaç ay içinde implant kemiğe sağlam bir şekilde kaynar.

İkinci fazda yine bir operasyonla implant açığa çıkarılır. Diş etlerinde yine bir kesik ile yapılan bu açığa çıkartmadan sonra implantı diş eti çizgisinin üzerine çıkartmak için üzerine küçük bir parça konur. Daha sonra diş hekiminiz yeni dişlerinizi oluşturmak için bir seri tedavi randevusu başlatır.

Herkes için uygulamalarda farklı adımlar olsa da genellikle bu randevular serisinde ağzınızın izleri oluşturulur. Bu izler kullanılarak ağzınızın tam bir modeli oluşturulur ve en uygun hale getirilir. Son aşama yeni kuronun yerleştirilmesidir.

İmplantların başarılı olması, sizin evde göstereceğiniz özene ve düzenli kontroller ve temizlemeler yaptırmanıza bağlıdır.

 

Detaylı BilgiMesajınız