Estetik bölgede, ince kemik varlığında implant diş tedavisi

Estetik bölgede, ince kemik varlığında implant diş tedavisi

 

   Üst çene ön bölgede  kesici diş eksikliği ,  implant tedavisinin  zorluk derecelendirilmesinde  üst sıralarda yer almaktadır .

   İmplantın  üstüne yapılacak olan dişin ,  yanındaki dişe bire bir benzemesi çok önemlidir .Fakat dikkat edilmesi gereken bir diğer husus , implant dişetinin komşu dişetlerine uyum göstermesidir .  Dişetinin   şekli , konturu ,rengi , kalınlığı ve iki diş arasındaki papil dediğimiz  dişlerin arasını dolduran dişetlerinin görüntüsüde  simetrik olmalıdır . 

  Bir düşünün , üst çene kesici dişinizi kaybediyorsunuz ve eksik dişin bulunduğu bölgeye  implant diş tedavisi yaptırıyorsunuz . İmplant üstüne yapılan dişiniz  , yanındaki diğer orta kesici dişe göre dişeti seviyesi 2 mm daha  yukarıda ve gülümsediğinizde implant dişiniz  uzun görünüyor .. Böyle bir tabloya sahıp olmak istermisniz ?

 Genç bireylerde genellikle diş kayıplarının sebebi , ilerlemiş çürük veya travma sonucu  kist oluşmasıdır . İlerlemiş yaşlarda ise çoğu zaman  dişeti hastalıkları nedeniyle  dişler sallanır ve  kaybedilirler .

    Dişlere gelen travma ,  dişeti hastalıkları  ve çenede bulunan kistler ,  çene kemiğinde ciddi kemik kayıplarına neden olur  .  Ayrıca diş çekimini takiben implant uygulanmayan bölgelerde ,  kemik hacmi hızla küçülecektir .

  Estetiğin önemli  olduğu ön bölgede , mükemmel bir implant üstü diş için ; yeterli kemik hacmi ( yatay -dikey ) , yeterli yumuşak doku kalınlığı ve konturu gereklidir .

  Estetik  bölgede ,  implantın ideal bir konumda yerleştirilebilmesi için ,  öncelikle ince olan çene kemiğinin  kalınlaştırılması   gerekir.  Kaybedilen  kemiğin tekrar geri kazanılmasını sağlayacak en garantili tedavi yöntemi blok kemik grefti - implant kemik naklidir  (İmplant kemik nakli konu başlığında detaylı anlatılmıştır )  . Ayrıca kemik yüksekliğinin yeterli olmadığı  durumda ,  kemik yüksekliğinin arttırılmasıda sağlanabilir .

  Yeterli yumuşak dokunun  bulunmaması estetiği negatif yönde etkileyecektir . İmplantın  dişeti bölgesinde  meydana getireceği siyah gölge  , estetiğin kötü görünmesine neden olacaktır . Ayrıca yeterli yapışık dişeti yokluğunda , implantın bakımı ve temizliğinin sağlanması daha zor olacaktır  ve peri implantitis görülme ihtimali daha yüksek olacaktır .

 

İNCE  KEMİKTE  TEK  DİŞ  EKSİKLİĞİ  TEDAVİSİ  NASIL YAPILIR ?

  Öncelikle dental volumetrik tomografi çekilerek  implant uygulanacak bölgenin kemik yüksekliği ve genişliği ölçülür. Yeterli yumuşak doku varlğı tespit edilir .

  Blok kemik alınabilecek bölgelerde kemiğin alınabileceği yerler incelenir . Uygun bölgeyi belirlerken  ihtiyaç olan kemik hacmine ve verebilecek bölgedeki kemik hacmine bakılarak kararlaştırılır.Kemiği alt çene 20 yaş dişi bölgesi veya azı dişler bölgesinden almak birincil tercihimizdir .

   Tedavi planlaması hazırlandıktan sonra implant kemik nakli ameliyatı anesteziyle başlar . Anesteziyi takiben kemik nakli yapılacak bölgede dişeti flebi kaldırılır ve alıcı sahanın kemiği  hazırlanır .

   Verici saha bölgesinde aynı işlemler tamamlandıktan sonra  çene kemiğinde piezosurgery veya microsaw yardımıyla kemiği tahrip etmeden istediğimiz boyutlara uygun kemikte  kesiler yapılır .Kesiler tamamlandıktan sonra blok parça  kemik , kırılmadan tek parça halinde çıkartılır ve alıcı saha bölgesi olan ön bölgeye göre kemiğin şekli uyumlanır .

   Alıcı sahaya blok parça kemiğin tamamen temas etmesini isteriz . Blok parça kemiğin üzerinde , blok parça kemik çıkartılmadan veya çıkartıldıktan sonra vidaların tutunabileceği delikler açılır .Alıcı sahayada aynı şekilde blok parça kemiğin oturacağı şekilde vida yuvası hazırlanır ve blok parça kemik vidalarla alıcı sahadaki kemiğe sabitlenir .

   Blok parça kemiğin çevresi implant kemik greftleri ( implant kemik tozları ) ile doldurularak üzeri zar gibi olan membranla örtülür  ve yumuşak doku dikişlerle kapatılarak iyileşme sürecine bırakılır .

   İmplant kemik naklinin ortalama iyileşme süresi 3 aydır .

   3 ay sonra tekrar dişeti flebi kaldırılır ve vidalar kemiğin üzerinden çıkartılır. Diş implantı bu seans yerleştirilir .  İmplant kemikten  yeterli stabilite alınmış ise implant üstüne geçici sabit diş takılabilir .

  İmplantın üst çenede  iyileşme süresi ortalama 3 aydır . 

  Tedaviye  başlanıldıktan 6 ay sonra  implant üstü diş takılır ve hastanın implant diş tedavisi bitirilir. 

 

 

 

  

 

 

 

  

 

   

 

   
 Diş çekimi işlemi   
   

 Çekim sonrası kemiğin iyileşmesi . 

Kemik iyileşme sürecinde incelmiş ve implant için uygun kemik kalınlığı kalmamıştır .

 
   
   
   
 ikinci tedavi yöntemi , blok graftler yani hastanın kendi kemiğinin başka bölgeden alınan kemik blok parçasıyla yapılan tedavi yöntemi.  devamı
   
   

 

 

 

Detaylı BilgiMesajınız