Frenektomi ve frenetomi ; dudak ve yanak kas bağlantılarının alınması

Frenektomi ve frenetomi ; dudak ve  yanak kas bağlantılarının alınması

   FRENEKTOMİ   VE  FRENETOMİ 

FRENULUM  NEDİR ?

Frenulumlar  dudağın ve yanağın çeneye bağlanmasını sağlayan, içerisinde fibriller bulunduran yumuşak dokudur  . Bağlantı yeri  dişeti  ve/ veya  kemiğin üzerindeki zardır .  

 

FRENULUM  NE ZAMAN   PROBLEM  OLUŞTURUR  ?

 

   Frenumlar normal bağlanması gereken  yere göre  dişetine daha yakın yerden  bağlanırsa  ,  dişler arasında boşluklara ve sağlıksız dişeti dokusu oluşumuna neden olur .

ORTODONTİK ve  ESTETİK  problemler  ;  Dişler arasındaki boşluklara diestama denilir . Üst çenede ön kesici diş arasında ki diestemaların nedeni , frenulumun yukarıdan ve geniş bir bantla yumuşak dokuya bağlanmasından kaynaklanır. Hastaya büyüme gelişim döneminde yapılacak olan frenektomi operasyonu ile boşluklar hızlıca kapanır .

      Hasta büyüme gelişimini  tamamladıysa  artık diestamalar kapanmayacak ve estetik problemlere sebep olacaktır . Laminate tedavisi veya kompozit dolgularla estetik problem giderilebilir .

DİŞETİ  PROBLEMLERİ  ; Frenulumlar dişeti kenarına çok yakın bağlandığı takdirde dişeti çekilmesine sebep olurlar .Çekilme en çok alt çene kesici dişler ve üst çene canin ( köpek dişi ) de görülür. Ayrıca dişlerin fırçalanmasını da  güçleştirir ve bakteri plağı birikimine sebep olurlar .

  Dişeti hastalığı  olanlar da  durumun daha kötüye gitmesini sağlayacak , yapılacak olan tedavilere de cevap almakta  engel olacaktır .

 İMPLANT  ÇEVRESİ SORUNLARI  ; İmplantın etrefındaki dişetinin  çekilmesine ve kemiğin erimesine neden olurlar . Aynı şekilde implantların bakımını  güçleştrirler .

 

 FRENULUM  PROBLEMLERİ  NEREDE  GÖRÜLÜR  ?

 

  Frenulum problemleri genellikle  alt ve üst çene  orta kesici dişleri arasında , kanin ve küçük azı dişler bölgesinde , daha nadir olarak alt çenenin dil tarafında görülür .

 

FRENEKTOMİ  NEDİR  ?  FRENETOMİ  NEDİR  ?  

FRENEKTOMİ  ; Frenumun   kemiğe olan bağlantısı da dahil olmak kaydıyla ,  bütün frenumun çıkartılması işlemidir .

FRENETOMİ ; Frenumun  bir miktar kısmının (yüzeysel ) çıkartılmasıdır.

 

FRENEKTOMİ  NASIL  YAPILIR ?

   Anesteziyi takiben  frenum bir hemostat ile en derin noktasından tutturulur . Hemostatın alt ve üst kısımlarından eşkenar dörtgene benzer kesiler yapılır ve doku çıkartılır . Kemiğin üzerindeki ataşmanlar alınır ve kanama durdurulur. Açıkta kalan bölge peryodontal pat ile kapatılır ve 1 hafta beklenilir . 

  Frenektomi ile bilikte farklı dişeti ameliyatları da gerçekleştirilebilir .

 

 

   

 

 

 

 

Detaylı BilgiMesajınız