İmmediyat İmplant ; Dişi çeker çekmez implant tedavisi

İmmediyat İmplant ; Dişi çeker çekmez  implant tedavisi

                                 

                                                       İMMEDİYAT İMPLANT ,  İMMEDİYAT YÜKLEME

 

      İmmediat implant , dişi çeker çekmez implantın uygulanması  işlemidir . İmmediat yükleme ise implantı uyguladığımız seans üzerine geçici diş takma işlemidir .

      Artık immediat implant yapımına uygun olan vakalarda ,  diş çekimini takiben aynı seans  implant  uygulamasını  gerçekleştirebiliriz .

      Öncelikle implant uygulanacak  bölgede ; akut bir enfeksiyonun bulunmaması ve   implantın kemiğe adapte olabileceği yeterli kemik hacminin bulunması gerekir .

   İMMEDİAT İMPLANT NASIL UYGULANIR ?

      Diş çekimi  çok hassas bir şekilde , kemiğe ve dişetine   zarar  vermeden gerçekleştirirlir . Diş çekimini takiben çekim boşluğunun içerisi  lazerle   veya  serum fizyolojikle  yıkanarak dezenfekte edilir  .   İmplant cerrahisi  normal bir şekilde devam eder ve implant  yerleştirilir .

  Çekim boşluğunda   implant çevresindeki  kemikte boşluk  kalırsa ; diş kemik greftleriyle ( implant kemik tozu ) ve membranla (çok ince özel  bir zar örtü ) üzeri kapatılır  ve  implantla  kemiğin kaynaması için belirli bir süre beklenir .

     Günümüzde 3 boyutlu görüntüleme ( dental volumetrik tomografi )  sistemlerinin yaygınlaşması ve implant üzerinde yapılan çalişmaların artması  işimizi daha da kolaylaştırmaktadır.

    Özellikle estetiğin önemli olduğu ön bölgede , implantın yerleştirildiği seans  üzerine geçici diş takıp hastayı klinikten dişli göndemek mümkün . İmmediyat yükleme yapabilmek için  implantın kemiğe sıkıca adapte olması gerekir   yani  implantın  kemiğe  tutunması yüksek bir torkla olmalıdır .

    Dental Volumetrik Tomografi (üç boyutlu görüntüleme) ile alınan görüntülerden faydalınarak  flapsiz cerrahi  uygulayabiliriz. Flapsiz implant cerrahisi , dişetini açmadan  implantı yerleştirme işlemidir. Böylece dişetini kesmeden , dikişler atmadan işlemimizi tamamlayabiliriz.

  Tabiki har zaman diş çekimini takiben implant yapmamız mümkün olmuyor.  Bazı durumlarda  diş  çekimini  takiben 6-8 hafta bekleyip , yumuşak dokunun iyileşmesinden sonra implantı uygulayabiliyoruz . Yada 8 hafta bekleyip yumuşak doku iyileştikten sonra   çekim bölgesinde kemik oluşturmak gerekebiliyor. Sonrasında  implant uygulayabilmek için 3 ay daha beklemek gerekebiliyor.

 

 

 

 

 

 

Detaylı BilgiMesajınız