İmplant Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

İmplant Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Operasyondan sonra olabilecek küçük kanamaları kontrol altına almak için gazlı bez ya da gazlı bez içine sarılmış temiz, nemli çay torbasını bölge üzerine orta basınçla bastırın. Eğer protez ya da yarım protez gibi çıkarılabilir şeyler kullanıyorsanız, implant uygulanan bölge iyileşene kadar bunları takmamanızı önerilebilir.

Antibiyotikleri ve diğer ilaçları sadece önerildiği gibi kullanın. Operasyon sonrasındaki günlerde rahatsızlık ve şişmeyi azaltmak için buz torbaları kullanın. Diş etlerinizin birkaç gün acıması ve şişmesi normal bir durumdur.

Operasyon sonrasını takip eden 24 saatten sonra iki hafta boyunca her gün ağzınızı ılık tuzlu su ile çalkalayın. Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz koyun. Bunu uygularken çalkalamayı yavaş yapın ve implantlı alanlara zarar vermeyin.

Anestezinin etkisi tamamen geçinceye kadar bir şey çiğnemekten kaçının. Geçici bir restorasyon yerleştirilmişse, yapıştırıcının tutması için en az bir buçuk saat çiğneme yapmayın.

Operasyon sonrası birkaç ay boyunca yiyeceklerinizi yoğurt, peynir, çorbalar, yumuşak pişirilmiş yumurta ve yumuşak et gibi yumuşak yiyeceklerden seçin. Sert, kabuklu yiyecekleri çiğnemeyin. Diş etleriniz iyileşene kadar çok sıcak ve acılı yiyeceklerden uzak durun.

İnatçı ve geçmeyen bir hissizlik durumu, kanama ya da rahatsızlık ya da soru veya endişeleriniz varsa, diş hekiminizi arayın.

İyileşme tamamlanana kadar sigara içmeyin ve tütün kullanmayın. Tütün kullanımı, vücudunuzun implantı reddetme riskini arttırır.

Fırçalama ve diş ipi kullanımını yavaş yavaş yapın. İmplant alanlarını dikkatlice gazlı bez ya da pamuk bez ile temizlemenizi öneririz. Eğer bir ağız gargarası önermişsek bunu tavsiye edildiği şekilde kullanın.

İmplant Üstü Dişleriniz Takıldıktan Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her türlü tütün ürünü kullanmaktan kaçının. İdealinde tütünü tamamen bırakmalısınız çünkü tütün kullanımı vücudunuzun implantları reddetme riskini arttırır. Eğer işlemler sırasında anestezi kullannılmışsa, hissizlik tamamen kaybolana kadar bir şey çiğnemeyin.

Eğer implant üstü restorasyonlarda(genelde porselenler) oynamalar ve gevşeklik varsa diş hekiminizle görüşün ve yerlerine sıkıca oturdukarından emin olun. Sert çiğnemelerden ve diş gıcırdatmaktan uzak durun çünkü bu alışkanlıklar implantlara ve bunlar üzerindeki restorasyonlara zarar verebilir. Eğer bu devam eden bir problemse implant üstü restorasyonların bir süre sonra yeniden yeniden ayarlanması ya da gece koruyucusu takmanız gerekebilir.İmplantların etrafını iyice ama yavaş yavaş fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin. Bu alanı bakterilerden temizlemek için diş hekiminiz size özel diş ipi, fırça ya da diğer temizleme malzemeleri önerebilir.

Antibiyotikleri ve diğer ilaçları sadece önerildiği gibi kullanın. Rahatsızlığı ve şişmeyi engellemek için ağzınızı günde üç defa ılık tuzlu su ile çalkalayın. Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz koyun. Diş etlerinizin birkaç gün acıması ve şişmesi normal bir durumdur.

 

Detaylı BilgiMesajınız