İmplant Diş Nasıl Yapılır ?

İmplant Diş Nasıl Yapılır ?

 

İMPLANT  DİŞ  TEDAVİSİ  İÇİN  HAZIRLIKLAR NELERDİR ?

 

 Diş implantına karar verildiğinde  çok detaylı bir muayene yapılması gerekmektedir. Hekiminiz  öncelikle panoromik röntgen filmini değerlendirecek  , ihtiyaç halindeyse sizden dental volumetrik  tomografi çektirmenizi talep edecektir .

  Ağız içi muayenesi  ve röntgenin incelenmesi  neticesinde  çene kemiklerinin diş implantı için  uygun olup olmadığına  karar verilir  .   İmplant uygulanacak bölgede  kemiğinin boyutları detaylı bir şekilde  ölçülür  . Bazı anatomik oluşumlar  implant diş uygulamaya engeldir . Özellikle  üst çenede sinüsler bölgesi  , alt çenede ise sinirlerin posizyonu ve diğer  önemli anatomik oluşumlar değerlendirilir . Aldığımız değerler , uygulanacak  implantın  eni hem de boyu açısından önemli  kriterler olacaktır.

   Röntgen ve ağız içi muayenesinden sonra  sıra en önemli işleme yani implant planlamasına  gelmiştir . İmplant planlaması implant  tedavisi protokolünde en önemli yere sahiptir . Yapılan hatalı planlama  işin başlamadan başarısız olacağı anlamına gelmektedir .  Karmaşık ve ileri boyutlu implant  vakalarında işin yüzde 90 ı planlamadır .

   Planlama için öncelikli  olarak yapılacak diş protez çeşidi belirlenir  . Diş protezine görede implantların sayısı , çapı ,uzunluğu ve konumu  planlanır . Diş implantlarını yapabilmek   için uygun kemik yoksa ,  ileri implant diş tedavisini uygulamak gerekir .

 

İMPLANT DİŞ  NASIL YAPILIR ?

   İmplant planlamasına  karar verildikten sonra operasyon gününde , basit bir müdahaleyle implant çene kemiğine  yerleştirilir. Diş implantını yerleştirirken ; Aneztesi yapıldıktan sonra dişeti bir miktar kaldırılır ve  uygun malzemeler yardımıyla  implant için çene kemiğinde yuva hazırlanır. Hazırlanan çene kemiğindeki yuvaya implant diş yerleştirilir ve  dikişler atılırak operasyon tamamlanır.

 İmplant diş ameliyatından sonra , implantla kemik arasında bir bağ kurulmasını isteriz . (osseointegrasyon)  Kurallarına uygun yapılmış bir implant cerrahisi sonrasında bu bağ kolaylııkla oluşacaktır . İmplant uygulanacak  kemikte   enfeksiyon varlığı , implantların kemikle bağ kurmasına izin vermez  ve implantın kaybına sebebiyet verir. 

 

İMPLANT DİŞ AMELİYATI SONRASINDA  NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

 

İmplant diş ameliyatı sonrasında , hekiminizin koyduğu steril tamponları sıkıca 20 dakika bastırmanız gerekir .

Buz kompresini dışarıdan , 10 dakika tutup 10 dakika dinlendirerek  uygulamak gerekir .

Dikişlerin kopmaması için ağzın çok fazla açılmamasına dikkat etmek gerekir.

Kanama problemi oluşmaması için  sıcak içecek ve sert  yiyecekten uzak durmak gerekir .

Kesinlikle sigara ve alkol  kullanılmamalıdır .

Hekiminizin vermiş olduğu ilaçları düzenli kullanmalı ve tuzlu suyla gargara yapmalısınız .

Sinüs lifting ameliyatı sonrası için sinüs lifting sayfasında detaylı bilgi verilmiştir .

 

 İmplant diş ameliyatından sonra az miktarda ağrı ve şişlik olabilecektir . Bunlar da ağrı kesiciler ve buzla minimum seviyeye indirilir .

İMPLANT DİŞ  TEDAVİSİNİN  SÜRESİ NE KADARDIR ?

İmplant diş ameliyatının süresi , tek diş implantı ameliyatında ortalama on ile yirmi dakika arasındayken , tüm çenede ( 6-8 implant ) ortalama 1 saat kadardır.

İmplant diş yapıldıkdıktan sonra yaklaşık olarak alt çenede  2 ay , üst çenede ise 3 ay  beklenilir. Bekleme  sürecinden sonra implantların üstüne dişeti kapakları takılır ve yumuşak dokunun iyileşmesi için 10 gün kadar daha beklenilir .

İMPLANT ÜSTÜ DİŞ NASIL HAZIRLANIR ?

Doktorunuzu  tekrar ziyarete gittiğinizde ,  implant çevresindeki yumuşak dokuda   iyileşme  tamamlanmışsa  , proteziniz için ölçü alınabilecektir  . Ölçü işlemini takiben diş labaratuarlarında protezleriniz  yapılır ve hekiminize gönderilir .  Son olarak implantın üzerine protez parçası birleştirilir, doktorunuzun uygun gördüğü ve önceden kararlaştırılmış protez tipi ağza takılıp yerleştirilir.

İMPLANT DİŞLERİN BAKIMI ve TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

Operasyon sonrasında  ve protezler yerleştirildikten sonra ağız bakımı çok önemlidir. Dişler düzenli fırçalanmalı,  doktorun önerdiği temizlik malzemeleri kullanılmalı, düzenli doktor kontrolüne gidilmelidir.

DİŞ  İMPLANTLARI HERKESE UYGULANABİLİR Mİ ?

Kemik gelişimi yeterli olan gençlerde , herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan  yaşlılarda,  implant diş tedavisi rahatlıkla uygulanabilir . İmplantın uygulanamayacağı durumlar artık son derece azalmıştır.

Kontrol altında olmayan şeker hastalarında ,  ciddi bağışıklık  sistemi zayıflamış olan hastalarda , çok fazla alkol  tüketen hastalarda, operasyondan sonra ağız bakımına çok fazla dikkat edemeyecek  hastalarda  implant  uygulanmaz .

Onun dışında geniş kitlelere implant tedavisi uygulanabilir.

 

Detaylı Bilgi



Mesajınız