İmplant Nedir ? İmplant Diş Nedir ?

İmplant Nedir ? İmplant Diş Nedir ?

 

   İMPLANT  DİŞ  NEDİR ? 

 Eksik dişlerin fonksiyonunu ve estetiğini  geri kazandırabilmek için , çene kemiğine yerleştirilen yapay  diş kökleridir . Günümüzde  implant dişler  titanyum veya zirkonyum elementlerinden üretilmektedir .  

 Titanyum elementi ,  vucudumuzla biyouyumlu bir materyaldir . Alerji olasılığı yok denecek kadar azdır .Ortopedistlerin kullanmakta olduğu platinler ve vidalar  titanyumdan üretilmektedir . Ülkemizde diş implantlarının tamamına yakını  titanyumdan üretilmektedir  .

  İmplantoloji artık günümüz dişhekimliğinin en fazla ihtiyaç duyulan ve en hızlı gelişen bilim dalıdır.  Çoçuk yaşta uygulanması gereken  koruyucu ve önleyici tedavilerin  uygulanmaması , diş kayıplarının hızla  artmasına neden olmuştur . Ebeveynlerinde , ağız ve diş sağlığı konusunda  bilinçsiz olması , çocukların  diş temizliği ve ağız bakımını yeterince yapmaması  ve yanlış beslenmeyle birlikte , genç bireylerde diş kayıpları sıkca görülmektedir. 

  İmplantlara olan ihtiyacın artmasının bir sebebide insan ömrünün uzamasıdır . Dünyanın yaş ortalaması  gittikçe yükselmektedir .Türkiyede yaş ortalaması erkeklerde 71 e, bayanlarda ise 76 ya yükselmiştir .Teknoloji ve sağlık alanındaki ilerlemeler , insanoğlunun yaş ortalamasını gittikçe arttırmaktadır .İnsanların ömrü uzadıkça , yaşlılarla ilgili tıpta yeni bilim dalları kurulmaktadır. Dişhekimliğinde  ise İmplant diş  tedavisine olan ihtiyaç ,  her geçen sene daha da artacaktır  .

 

İMPLANT  DİŞLER  NEREDE  KULLANILIR ? 

 

Diş implantları  dişhekimliğinde  %99 başarıyla uygulanan  tedavi yöntemidir .

İmplantların üzerine sabit protez yapılarak  kullanması    veya implantların hareketli protezlere (takma dişlere ) hassas bağlantılar yardımıyla tutunması , ağız içerisinde hareketli protezin  oynamadan kullanılması , hastalar için büyük bir rahatlık ve konforu sağlamaktadır .

Tek diş eksikliğinin klasik tedavi yönteminde  , boşluğun her iki yanındaki sağlam olan dişler kesiliyordu .Kesim esnasında  dişlerin mine tabakası aşındırılarak  dişlerin sağlam yapıları bozuluyordu . Bir adet diş için   3 adet diş takılarak diş köprüsü  tedavisi bitiriliyordu . İmplant diş tedavisindeyse  dişlere müdahale etmeden , sadece çekim boşluğunun olduğu yere , tek implant diş yapılarak diş tedavisi bitirilir . 

Takma diş ( hareketli protez ) kullanan kişilerde , protezin düştüğünü, konuşurken ve yemek yerken oynadığını , dönem dönem vurduğunu sıkca duymussunuzdur .İnsanlar  takma dişi kullanabilmek için yapıştırıcı krem veya toz kullananmaktadırlar .  Elinde bir poşet dolusu takma dişle gelip ; doktor bey diş yaptırdım ama hala memnun değilim , size de diş yaptırmaya geldim diyen insanlar .İşte siz veya yakınınız bu gruba dahilseniz  size yardımcı olacak kalıcı , güvenilir tedavi yöntemi  implant diş tedavisidir.

 Tam çene dişsiz bir ağıza sahipseniz  , gerekli şartlar uygunsa , diş implantları ile sabit bir dişe sahip olabilir  veya yapılacak daha az sayıda implantla hareketli protezinizi  oynamadan , istediğiniz gibi yemek yiyebilerek , gülümseyerek  hatta   kahkahalar  atara kullanabilirsiniz .

  Kısmi diş eksikliğiniz  varsa  ve yarım çene haraketli protez kullanıyorsanız , sizinde hareketli protezden kurtulmanız mümkün olacaktır . Eksik dişlerin bulunduğu bölgeye bir kaç adet  implant diş yapılarak  implant üstü diş köprüsü yapmak mümkündür .

 

  DİŞ   İMPLANTLARININ  GÖREVLERİ  NELERDİR ?

 

Diş implantları ,  eksik diş köklerinin yerlerini alırlar  ve üzerlerine yapılan protezler veya sabit dişlerle  birlikte ;

-  İmplant dişler ; Çiğneme , ısırma , koparma  FONKSİYONLARINI  tamamlar

-  İmplant dişler ; ESTETİK beklentilerinizi karşılar

-  İmplant dişler ; FONASYON yani düzgün bir şekilde ses çıkartmanızı yardımcı olur

- İmplant dişler ; Hareketli protezlerin ( takma diş ) TUTUCULUĞUNU sağlayarak fonksiyon , estetik ve fonasyon ihtiyaçlarınızı karşılarken , aynı zaman da kendinize olan güveninizin  tekrar  gelmesini sağlar .

- İmplant dişler ; Çene yüz protezlerinin sabitlenmesi içinde implantlar kullanılır

- İmplant dişler ; ORTODONTİ  tedavisinde ankraj almak için implantlar kullanılır

 

Detaylı BilgiMesajınız