Kapalı Sinüs Lifting

Kapalı Sinüs Lifting

               

             

    Kapalı sinüs lifting , kapalı sinüs kaldırma , kapalı sinüs lift  

     Sinüs lifting açık  teknikle  ilgili detaylı bilgiyi  sinüs lifting sayfamızda vermiştik . Bu konu başlığında kapalı sinüs lifting hakkında detaylı bilgi vereceğiz  . 

   

       KAPALI  SİNÜS  LİFTİNG  AMELİYATI  NEDİR  ?  

   Sinüsün altındaki kemik yüksekliğinin 5 mm ve daha fazla olduğu durumlarda  uygulanan bir yöntemdir . Kapalı sinüs lift için  açık sinüs liftden farklı olarak ,  implantın yerleştireleceği soketden   künt bir alet  yardımıyla girilir ve  yukarı doğru   sinüs zarı  yırtılmadan  kaldırma işlemi tamamlanır . Kaldırma işlemini takiben soketden bir miktar kemik grefti ( kemik tozu ) yerleştirilir  ve yukarı doğru ittirilir . Sinüs zarının 3-5 mm civarında  yukarı  kalkmasından sonra implant yerleştirilir. 

 

      KAPALI  SİNÜS  KALDIRMA  AMELİYATINI  NİYE  UYGULARIZ ?

   Hastanın genel saglık durumu  ; Sinüs lifting ( açık teknik ) işlemini uygulayabileceğimiz hastanın genel sağlık durumunun , basit bir  implant  ameliyatı yaptıracak hastaya göre daha iyi olması gerekir . Çünkü sinüs lifting ( açık teknik  ) de kanama problemiyle karşılaşabiliriz  . Ayrıca yara iyileşmesi ve kemik oluşması için vucudun bağışıklık sisteminin ve yara iyileşme probleminin bulunmaması gerekir .

  Hipertansiyonu veya  diyabeti olan  hastaların ,  hastalıkları kontrol altında ise rahatlıkla  basit  implant cerrahisi  uygulanabilir . Bu hastalıklara sahip kişilerde , sınır değerlerinin biraz üzerindeyse  ,  riskli  implant cerrahisi  diye tabir ettiğimiz  şekilde  implantları uygulayabiliriz .  Fakat  sinüs lifting ameliyatını  ( açık tekniği ) malesef  uygulayamıyoruz .   Çünkü yaranın geç iyileşmesi , kemik greftlerinin kemiğe dönüşmemesi , implant kemik bağlantısının gerçekleşmemesi  ve ameliyat esnasında kanama problemiyle   karşılaşabiliriz . Kapalı sinüs lift tekniğinde ise , basit  bir implant cerrahisinden aldığımız riskten fazlasını almamaktayız .

   İhtiyaç olan kemik miktarı  ; Kapalı sinüs lifting uygulanacak bölgede  , sinüs altındaki kemiğin yüksekliğinin en az  5 mm olması gerekir . Kemik yüksekliği 5 mm olursa , standart implant için sinüsün 5 mm yükseltilmesi ve kemik tozlarıyla doldurulması gerekir . İkinci alternatif olarak kısa implant diye tabir ettiğimiz   ( 7 -8 ) mm uzunluğundaki  implantlarla da tedavisi bitirilebil  

    KAPALI   SİNÜS  LİFTİNG   NASIL  YAPILIIR   ?

 Kapalı sinüs lifting nasıl yapılır ? ( kapalı sinüs kaldırma ) ; kapalı sinüs lift  işlemi için anesteziyi takiben dişeti flabi kaldırılır . İmplant ameliyatında kullanılan ilk  frezle ,  sinüsün etrafını koruyan sert  kemiğe kadar  girilir .  İkinci frezle de implant kemik yuvasına girilerek soket rahatlatılır . Sonra  osteotom  denilen ucu künt aletlerle ,  hafifçe vurularak  sinüsün üstündeki sert   kemik kırılır  ve  sinüs  zarı yukarıya  dogru  kaldrırılır . 

    İmplant   yuvasına bir miktar diş kemik tozu  ( kemik grefti )  yerleştirilir   ve  osteotomlarla yuva içerisinden yukarı doğru itilir .  Sinüs kaldırma işlemi gerçekleştirilirken aynı zamanda bölgenin de kemik tozlarıyla dolması sağlanmış olur . İşlem bir kaç kez tekrarlandıktan sonra diş  implantı yerleştirilir .

       

   Kapalı sinüs lifting ( sinüs kaldırma )  ameliyatı  sonrasın da  nelere dikkat etmeliyiz  ? 

    Kapalı sinüs yükseltme işlemi ,  açık sinüs yükseltme işlemine göre daha atravmatik bir işlemdir .Fakat  sinüs bölgesine müdahalede bulunulduğu için , sinüs lifting açık teknikde uyguladığımız prosedürleri uygulamakta fayda vardır .

 KAPALI SİNÜS KALDIRMA İŞLEMİNİN  , AÇIK TEKNİK  SİNÜS KALDIRMA  AMELİYATINA  GÖRE AVANTAJI NEDİR ?

Kapalı sinüs lifting ameliyatı ; çok daha basit , atravmatik ve kolaydır .

Kapalı sinüs lifting ameliyatında diş implantıda yerleştirilir .

Kapalı sinüs kaldırma ameliyatı sonrasında hastanın şikayetleri daha  azdır.

 KAPALI SİNÜS YÜKSELTME İŞLEMİNİN AÇIK SİNÜS YÜKSELTME AMELİYETINA GÖRE DEZAVANTAJLARI

 Kapalı sinüs lifting ameliyatında  sinüs ortalama 3- 5 mm yükseltilirken , açık sinüs lifting ameliyatında sinüs ortalama 10-15 mm arası yükseltilebilir. 

Kapalı sinüs lifting ameliyatında görülmeyen bir bölgede çalışılır .Sinüs membran zarında yırtılma meydana gelirse yırtılmayı göremeyiz . Açık sinüs lifting ameliyatında  sinüs membran zarı yırtılırsa , yırtılma miktarının genişliğine göre tedaviye devam edilir .

 Sarkmış sinüsün görüntüsü , implant için uygun kemik yüksekliği mevcut değil (3-4 mm ) . Kapalı sinüs lift işlemiyle implant yerleştirilemez .

   

 Kapalı sinüs lift için uygun kemik yüksekliği mevcut .Osteotomla sinüs zarının yukarı kaldırılması

 Kemik greftlerinin soketden yerleştirilerek yukarı doğru itilmesi  İmplantın yerleştirilmesi .Kemik 3-4 mm yükseltilmiştir.

 Bu resimde birden fazla implantın , kapalı sinüs lifting işlemiyle yerleştirilmesi gösterilmiştir.

 

 

Detaylı BilgiMesajınız