Kemik grefti nedir? İmplant kemik tozu

Kemik grefti nedir? İmplant kemik tozu

Diş implantının başarısı, implantın yerleştirileceği yerde ne kadar kemik miktarı olduğuna bağlıdır. Kemiğin miktarında ve kalitesindeki azalma dişeti problemleri, enfeksiyon ya da travma gibi bir çok faktöre bağlıdır. Fakat bugünkü tekniklerle biz dişhekimleri kemiğin genişliğini ve yüksekliğini artırabiliriz. Bazı özel tekniklerle kemik yıkım bölgeleri ve anatomik boşluklar(sinüs gibi) doldururulur böylece implantın oturacağı yer hazırlanmış olur. Operasyondan önce klinik muayene ve röntgenleriniz değerlendirilerek kemik greftlerine ihtiyacınız olup olmayacağı söylenir. Bu çok önemli bir konudur.

Kemik greftleri ( diş kemik tozu - implant kemik grefti ) olarak  insan kaynaklı , hayvan kaynaklı veya  sentetik materyaller kullanılır. Genelde çok küçük miktarlarda diş kemik tozlarına  ihtiyacımız olur. Büyük operasyonlarda 3-5 cc ye ihtiyaç duyulurken , implant çevresinde 0,5 ccde yeterli olmaktadır . Hastaya yine operasyon öncesi yaklaşık ne kadar kullanılacağı ve fiyatı hakkında bilgi verilmelidir. Yapay ya da doğal kemik greftleri kemik miktarını artırmada kullanılan en güvenilir ve etkili yoldur.

Kemik aşılamanın pek çok faydası vardır. Kaybedilmiş kemiğin yerine geçer, kemik kaybında oluşan cepleri doldurur ve yeni kemik ve yumuşak dokunun büyümesini teşvik eder. Her ne kadar vücudunuz normalde kendi kendine kemik büyütemezse de, yeni teknikler ve gelişmiş kemik aşılama teknolojisi kayıp çene kemiği dokusunun yeniden büyümesini sağlamak, dişinizin bağlantısını güçlendirmek ve periodontal hastalık sonucu oluşan kemik kaybı ceplerinin doldurulma olanağını sunar.

Ayrıca yeniden oluşan kemik üzerine bir implant konmasında imkan verir.

 

 

 

Detaylı BilgiMesajınız