Kemik kalitesi var mıdır? İnsanlara ve bölgelere göre farklılıkları nelerdir ?

Kemik kalitesi var mıdır? İnsanlara ve bölgelere göre farklılıkları nelerdir ?

 

                                               KEMİK   KALİTESİ   VE   İMPLANT  DİŞ  TEDAVİSİ  İÇİN   ÖNEMİ

   

 

     Kemik  kalitesi  kemiğin  yoğunlugu ile kategorize edilmiştir. Kemik kalitesinı  4 gruba ayırıyoruz . D1 , d2 , d3 , d4  kemik kaliteleri .İmplant diş tedavisinde kemik kalitesinin önemi büyüktür . Yapılacak olan implant planlaması , implant sayısı , implantın  yüzey özellikleri , implant cerrahisi tekniği , implant tedavisinin süresi gibi bir çok faktörü etkiler .

   D1   kemik  , kemiğin en yoğun ve en sert olduğu kemik kalitesi grubudur.  Genellikle alt çene ön bölgede , kemiğin aşırı eridiği durumlar da  görülür. İmplant  tedavisinde  dikkat edilmesi gereken bir gruptur . Kemik  çok serttir .  İmplant cerrahisi yapılırken  kemiğin  ısınmamasına dikkat edilmelidir aksi takdirde  kemiğin nekroz , implantın ise kaybı kaçınılmazdır .

  D1  kemikde  kemik mermer gibidir ve bazı vakalarda  implant  yuvalarında kanama oluşmayabilir . Böyle bir durumda hastanın  implant yuvaları açılıp  1 ay bekletilir .1 ay sonra  İkinci operasyonda implantlar  yerleştirilir . Aksi takdirde implant yuvasında kanlanma oluşmadığı için implant-kemik  iyileşmesi olmayacak ve implantlar kaybedilecektir . ( journal of peryodontology 

   D2 kemik  ,diş  implantı için en ideal kemiktir . Kemiğin yoğunluğu  ve kanlanması , implantla kemik arasındaki  yüzey teması ,  diğer gruplarla karşılaştırıldığında   en iyi olan kemiktir.

     D3  kemiğin yoğunluğu ,  d2  kemiğin yoğunluna göre yoğunluğu daha azdır .  İmplant  uygularken daha temkinli yaklaşmamız gereken kemik kalitesidir.

   D4 kemik , kemiğin  yoğunluğunun sıfıra yakın olduğu kemik kalitesidir . 

   D4 kemik kalitesinde ,diş  implantının çene kemiğine stabilizasynunu  sağlayamayabiliriz . Böyle bir durumda implant uygulanacak bölgeye , implant yuvasını açtıktan sonra  yuvaya implant kemik tozu sıkıştırıp , 3- 6 ay arası bekledikten sonra  implantları yerleştirmek gerekecektir.

  Kemik kalitelerini karpuza benzetebiliriz . Kimi karpuzların içerisi sert , sulu  ve doludur . Bıçakla kesmeye başladığınız anda karpuz çatlamaya başlayacaktır . Kimi karpuzuda kestiğiniz zaman içerisi kof , susuz ve son derece yumuşaktır . İşte kemik kaliteside  aynı karpuz gibidir . 

 Dental volumetrik tomografilerinin üzerinde kemik yoğunluklarını rahatlıkla görebilir , kemik kalitesi grublarını belirleyip  implant  planlaması ve ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirebiliriz .

   İmplant tedavisinde başarılı olmanın en büyük sırrı , tedaviye başlamadan önce çok iyi bir planlama yapılmasıdır .Bu planlama  protez , peryodontoloji , cerrahi ve radyoloji bölümlerini kapsar .  Kemik kaliteleri de implant planlaması açısından diş hekimleri için önemli bir yere sahiptir. D4 kalitesinde ki bir kemiğe  d2 kalitesin de ki gibi implant ameliyatı yapmaya çalışırsak , sonuç muhtemelen hüsran olacaktır .

    
   
   

 

 

 

 

Detaylı BilgiMesajınız