PERİ İMPLANTİTİS ; implant çevresindeki dokunun iltihaplanması

PERİ İMPLANTİTİS ; implant çevresindeki dokunun  iltihaplanması

     PERİ  İMPLANTİTİS

 Diş implantının  etrafındaki dokunun iltihaplanmasıdır .

 Sağlıklı implantların çevresinde  kemik bulunurken  ,  dış kısmında  ise dişeti dokusu ve yumuşak doku bulunur .  Peri implantitis ,  dişeti dokusundan başlar ve tedavisi yapılmadığı durumda  implant çevresindeki kemiğin erimesine neden olur . Müdahalede bulunulmadığı takdirde implantın kaybıda kaçınılmazdır . 

 

PERİ İMPLANTİTİSİN  BELİRTİLERİ  NELERDİR ? 

 

Ağız içi muayenesinde dişetinde kızarıklık , sondla muayenede kanama ve  dişeti apsesi görülür  . Röntgende ise hastalığın  ilerleyen aşamasında   implant çevresindeki kemiğin bir miktar eridiği gözlenir .

İlerleyen aşamada implant etrafındaki kemiğin tamamen eridiği , implantın ve üzerindeki dişin sallandığı görülür . Bu durumda implantın çıkartılması gerekir . İmplantı  presel yardımıyla kuvvet uygulanmdan kolaylıkla çıkartılır .

 

PERİ İMPLANTİTİS  HANGİ  SEBEPLERDEN  OLUŞUR  ?

 

  Peri implantitisin en büyük nedeni  dişeti hastalığının bulunmasıdır . Periodontitis dediğimiz dişeti hastalığı  , dişetlerinde cep oluşumu ve diş kökü çevresindeki kemiğin erimesi ile karekterize hastalıktır . Tedavisi yapılmadığı takdirde dişlerin etrafındaki kemiğin kaybına ve dişlerin sallanarak düşmesine neden olur . Periodontitis  varlığı  ağızdaki bütün dişlerin durumunu kötüleştirecek , implant uygulanan bölgelerde  implant çevresindeki dokularda  enfeksiyon gelişmesine neden olacaktır .

   İyi bir ağız hijyenine sahip olmayan kişilerde periimplantitis oluşma riski yüksektir  . Ayrıca hatalı yapılmış protez ve implant üstü dişler  periimplantitis oluşumuna nedendir .

   Çok fazla sigara içen ve alkol tüketen kişilerde ve diş sıkma alışkanlığı olan kişilerde peri implantitis ve kemikte erime  daha sıklıkla görülür .

  Hatalı  implant planlaması uzun dönemde implantların kaybına neden olur . Yerleştirilecek implantların sayısı , implantların uzunluğu ve çapı , implantların yerleştirilme  şekli ,uygulanacak implantların yeri ,  implantlar üzerine yapılacak olan protezlerin çeşidi   implant planlamasını belirlemede bakılan  kriterlerden bazılarıdır  .  

   Gelişmiş ülkelerde , dişhekimleri mekanik mühendisleriyle beraber  çalışarak  implantlar üzerine gelen yük ve stres faktörlerini ölçmektedir .  Alınan değerler  implant planlamasında   temel unsur olarak kullanılmaktadır . Böylece bütün implantlara  kuvvet ve stresin daha az  gelmesi hedeflenmekte  , implantların ağızda kalma sürelerinin arttırılması amaçlanmaktadır .

 

PERİ İMPLANTİTİSİN  TEDAVİSİ  NASILDIR  ?

Peri implantitis tedavisi öncelikle düzenli ve doğru diş fırçalama , diş ipi kullanımı ve  gerekirse arayüz fırçalarını kullanmakla başlar. Unutmayın ki kişinin en iyi hekimi öncelikle kendisidir .

 Peri implantitis  tedavisinde  amaç hastalığa sebep olan etkeni bulup yok etmektir . Hastalıkta implant etrafında yumuşak dokudaki  cep oluşumunu  yok etmek için  özel küretler veya lazer tedavisi uygulanır

 İmplant çevresindeki kemikte erime meydana gelmişse , dişeti flebi kaldırılarak implant çevrsindeki hastalıklı yumuşak doku uzaklaştırılır . İmplantın açılan yüzeyi lazerle veya plastik küretlerle steril hale getirilir .İmplantın  çevresindeki  kaybedilen  kemik , kemik tozları veya hastanın kendi kemiğinden  bir miktar partikül halindeki kemik karıştırılarak implant  çevresine yerleştirilir ve üzeri  membranla örtülür .  Bu tedavide amaç  implant çevresinde kaybedilen kemiğin tekrar yerine kazanılması ve implant çevresinde sağlıklı dişeti dokusu oluşturulmasıdır . 

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

Detaylı BilgiMesajınız