Sinüs LİFTİNG

Sinüs LİFTİNG

                           Sinüs lifting   , Sinüs Yükseltme    ,  Sinüs Kaldırma  Ameliyatları

 

     Sinüs nedir ?       Sinüslerimiz nerede bulunur ?     Sinüslerin görevi nedir ?

 Sinüsler vücudumuzun yüz kemikleri arasında yeralan hava boşluklarıdır. Sinüslerimiz sesin rezonansını ayarlamakta , aldığımız havanın nemlenmesini , ısınmasını ve temizlenmesini sağlamakta , ayrıca boşluk oluşturduğu için kafatasının ağırlığını azaltmaktadır . Sinüslerimiz  vucudumuzun alın bölgesinde , burnun arka tarafında ve üst çene azı dişlerimizin üstünde yer alırlar . Dişhekimliğini  ilgilendiren  sinüs,  üst çenede azı dişlerinin üstün de yeralan maksiller sinüstür .

    Sinüs liftingin  sinüzitle alakası varmıdır  ?

 Sinüzit sinüslerin hastalanmasıdır .Sinüs içerisinde yeralan mukozanın iltihaplanmasına sinüzit denir. Sakın sinüs yükseltme işlemi , sinüzit  tedavisiyle karıştırılmasın . Sinüzit  tedavisi ,  sinüs içerisindeki iltihabın tedavisi iken , sinüs yükseltme işlemi sinüsün içerisine girmeden , sinüsün dışında yeralan zarın,  bir miktar yukarı doğru  kaldırılması  ve olusturulan boşluğa implant  kemik grefti yerleştirilmesi işlemidir .

SİNÜS LİFTİNG AMELİYATI NEDİR ?   SİNÜS LİFTİNGE  NEDEN İHTİYAÇ DUYARIZ ?


  Sinüs kaldırma işlemi ; üst çene azılar bölgesinde uygulanan ileri implant cerrahisi işlemidir .
 

 Sinüs yükseltme işlemine niye ihtiyaç duyarız ?   

Arka grup dişlerin çekiminden sonra , implant uygulanmaması sebebiyle çene kemiğinde hızlı bir erime meydana gelir. Azı dişlerin üstünde yer alan maksiler sinüslerde de aşağı doğru bir sarkma gözlenir. Bu durumda standart olarak kabul ettiğimiz 10 mm uzunluğunda ki implantları uygulayabilecek yeterli kemik yüksekliğini bulamayız . 
Sinüs kaldırma , sinüs yükseltme (sinüs lifting ) diye tabir edebileceğimiz ileri implant cerrahisi işlemi , sinüslerin etrafını çevreleyen zarın yırtılmadan kaldırılarak , oluşan boşluğa kemik greftleri ( diş kemik tozu ) doldurulması ile gerçekleştirilen cerrahi işlemdir . Bu yöntemde amaç sarkmış olan sinüsün yükseltilmesi ve greftlenen bölgede implant için uygun kemik hacmi oluşturulmasıdır. 

   Sinüs lifting ameliyatından sonra  bekleme süresi ne kadardır ? 
Sinüs lifting (sinüs yükseltme ) işlemini takiben kemik oluşabilmesi için ortalama 4-6 ay beklemek gerekir. Bazen bu süre 9 aya kadar da çıkabilmektedir .

 
SİNÜS  LİFTİNG  AMELİYATI  SONRASINDA  NELERE  DİKKAT  ETMELİYİM ? 

 

Sinüs lifting ameliyatı  sonrasında 2-3 hafta ; uçak seyahatine çıkılmaması , hamama gidilmemesi veya çok sıcak banyodan uzak durulması , dalış yapılmaması , sert hapşırmama veya hapşırırken ağzın açık olmasına dikkat edilmesi  gerekir. Buz kompres  uygulanmasına ise 48 saat  , 10 dakikada bir  tutularak devam edilmelidir .

Sinüs lifting ameliyatın da implantları da yerleştirebiliyormuyuz ? 

  Sinüs yükseltme işleminde , yükseltilen kısmın altında kalan çene kemiğinde ,  implantların kemiğe sıkıca tutunabileceği kadar kemik  yüksekliği  varsa ( minimum 3 - 5 mm )  aynı seans implantları da yerleştirebiliriz.  

 

SİNÜS LİFTİNG AMELİYATI ZARARLIMIDIR ?

Sinüs lifting operasyonu sonrasında , komplikasyon gelişmediği takdirde , herhangi bir problem meydana gelmez . 

 

KAPALI  SİNÜS LİFTİNG , KAPALI SİNÜS KALDIRMA İŞLEMİ NEDİR ?


   Sinüs zarının altında kalan   kemik yüksekliğinın 5 mm veya  daha fazla olduğu  vakalarda uygulanan yöntemdir. Özellikle tek diş  implantlı  vakalar  veya  sistemik rahatsızlığından dolayı sinüs lifting  ameliyatından  uzak durduğumuz hastalarda ,  kapalı sinüs lifting  diye tabir ettiğimiz   farklı  yöntemide uygulayabiliriz .

   Kapalı sinüs lift  yönteminde , diş implantı  uygulayacağımız kemikde , implant  soketinden  künt bir alet yardımıyla  , sinüs zarı yırtılmadan sinüs zarı yukarı doğru kaldırılır  . Sinüs zarını kaldırdıktan sonra aynı soketden implant kemik tozu ( diş kemik grefti ) gönderilir ve  bir miktar da kemik oluşması sağlanır . Son aşamada ise diş  implantı yerleştirip kapalı sinüs kaldırma işlemi tamamlanır. ( kapalı sinüs lifting başlığında detaylı bilgi verilmiştir )

  SİNÜS  LİFTİNG  AMELİYATI  NASIL  YAPILIR ?

Sinüs yükseltme ameliyatı için 2 yöntem vardir .

1-) AÇIK SİNÜS LİFTİNG

2-) KAPALI SİNÜS LİFTİNG  
                                                    

 Sinüs lifting ameliyatını açık ve kapalı sinüs lifting olarak detaylı bir şekilde  , aynı konu başlıkları adı altında açıklayacağım .

   
   

 

 

 

Detaylı BilgiMesajınız