Sinüs Lifting Ameliyatı ( Açık Teknik )

Sinüs Lifting Ameliyatı ( Açık Teknik )

   

 

        AÇIK SİNÜS LİFTİNG AMELİYATI  ( SİNÜS KALDIRMA , SİNÜS LİFT  )

   Sinüslerin yerini ve fonksiyonunu sinüs lifting sayfasında deteylı bir şekilde açıklamıştık . Bu sayfada sinüs lift açık teknik ameliyatını açıklayacağız.

 SİNÜS LİFTİNG NEDİR ?  SİNÜS LİFT NEDİR ?

    Sinüs lifting operasyonu ne zaman uygulanır ?

   Üst çenede azı dişlerini kaybeden kişilerde , zamanla birlikte  kemiğin dikey olarak eridiği  ve sinüs boşluklarının sarkdığı gözlenir .  Uygun uzunlukta diş implantını yerleştirebilmek için yeterli kemik yüksekliğinin kalmadığı görülür .Bu durumda acık sinüs lifting ameliyatı yapılarak sarkmış sinüs kaldırılır ve oluşturulan boşluğa kemik grefti ( kemik tozu ) yerleştirilir . 

   Standart implantların uzunluğu 10 mmdir. 10 mmden kısa olan implantlara kısa implantlar denilir ve uzunlukları 6-8 mm arasıdır. Diş implantını uygulayabilmek için en az 7-10 mm arası kemik yüksekliğine ihtiyaç vardır. 

    Diş çekiminden sonra uzun yıllar  implant tedavisi yapılmaması sonucu kemikte ciddi erimeler görülür . Kemikteki erime yatay ve dikey yönde olup kemik hacmini ciddi şekilde azaltır.

    Diş çekimini takiben sinüs boşlukları aşağı doğru sarkarak kemiğin tepe noktasına kadar ulaşabilir . İşte çene kemiği yüksekliğinin azaldığı , sinüslerin sarktığı durumda bölgeye diş implantı yerleştirilemez. Diş implantını yerleştirebilmek için sinüs lifting açık tekniğini uygulamamız ve 6 ay sonrasında implantları yerleştirmemiz gerekir . 

   Sinüs lifting açık teknikde sinüs boşluğunu çevreleyen zar yırtılmadan kaldırılarak , oluşturulan boşluğa kemik oluşması için implant kemik greftleri yerleştirilir ve iyileşme sürecine bırakılır . 

  SİNÜS  LİFTİNG OPERASYONU NASIL YAPILIR ?

Anesteziyi takiben dişetinde kesi yapılarak dişseti flebi kaldırılr. (resim 1)

Rahat bir çalışma sahası ve iyi bir  görüş sağlandıktan sonra , sinüsün yan duvarı olan  kemikte, sinüs boşluğuna uygun kemik penceresi açılır. (resim 2)

Kemik penceresi kaldırıldıktan sonra sinüs mambran zarı yırtılmadan hafifçe esnetilerek yukarı doğru kaldırılır.(resim3)

Sinüs zarı çok çok incedir  ve zarın  yırtılmaması  çok önemlidir. (resim4)

Sinüs zarı yükseltildikten sonra oluşan boşluğa kemik grefti ( kemik tozu ) yerleştirilir . Yerleştirilen kemik greftleri ortalama 6 ay içerisinde kemiğe dönüşürler .

Sinüs penceresinin ve greftin üzeri membranla örtülür ve yumuşak doku dikişlerle kapatılır .

 Sinüs lifting ameliyatını gerçekleştirirken implantlarıda yerleştirebilmek  mümkün olabilir . Sinüsün altında kalan kemikte ,  implant uygulanacak bölgedeki  kemik yüksekliği 4-5 mm den fazlaysa  implantlar aynı seansta  yerleştirilebilir .

 

SİNÜS  LİFTİNG  SONRASI  NELERE  DİKKAT  ETMELİYİM ?

Sinüs lift operasyonu sonrasında kanama olmaması için serumla ıslatılmış tamponu 20 dakika boyunca kuvvetlice ısırmak gerekir .

SİNÜS LİFTİNG SONRASI ;  Dikişlerin açılmamasına özen göstermek gerekir .

SİNÜS LİFTİNG SONRASI ;  Sıcak içeçeklerden ve sert yiyeceklerden uzak durmak gerekir

SİNÜS LİFT SONRASI ;  Tuzlu su ile günde 3-4 defa gargara yapmak gerekir .

SİNÜS LİFT SONRASI ;  Hekiminizin yazmış olduğu ilaçları düzenli kullanmanız gerekir .

SİNÜS LİFT SONRASI ;  Aşırı sıcak banyo ve hamamdan 2 hafta uzak durmak gereklidir.

SİNÜS LİFTİNG SONRASI ;Hapşırmamaya ve sert burununuzu temizlememeye  özen göstermelisiniz.  Hapşırma ihtiyacı hissederseniz ağız açıkken hapşırmak greftlenen bölgeye gelecek olan ters basıncı azaltacaktır .

SİNÜS LİFTİNG SONRASI ; Mümkünse uçak seyahatine ve su altı dalışlarına 2 hafta gidilmemesi gerekecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Detaylı BilgiMesajınız