Yetersiz kemik durumunda implant tedavisi

Yetersiz kemik durumunda implant tedavisi

Vücudunuz, tedavisi ve kendisini iyileştirmek için bazen modern bilimin yardımına gereksinim duyar. Bu, çenenizden kemik kaybettiğiniz durumda geçerlidir. Çenenizi tedavi etmek için kemik aşılaması denen bir cerrahi işlem yapılabilir ve burada kayıp kemik yerine başka bir kemik ya da suni kemik tozu konulabilir. Kemiğin kaybı periodontal hastalık, diş çekimi, travma, kist ya da uzun dönemli diş kaybı gibi sıkıntıların sonucu olabilir. Kemik aşısı çenenizdeki kayıp dişin bıraktıgı boşluğun yerine geçmekle kalmaz aynı zamanda vücudunuzun yeni kemik dokusu üretmesini de harekete geçirir.

Kemik aşısını yerleştirmek için önce alanın tamamen hissizleştirilir emin oluruz ve daha sonra diş etlerini kemik ya da dişten hafifçe ayırılır. Eğer aşılama yapılacak yerde bir diş varsa, kök yüzeyi temizleme işlemi ile kök yüzeylerindeki tüm plak ve tartarı temizlenir. Bu, alanın zararlı bakterilerden temizlenmiş olmasını garanti eder.

Daha sonra çevredeki kemiğe istenilen şekil verilir ve aşı maddesini kemikli kusurun olduğu yere yerleştirilir. Aşı maddesi olarak pek çok seçeneğiniz bulunmaktadır: kendi doğal kemiğiniz; başka bir kaynaktan kemik dokusu; ya da suni kemik. Aşı yerleştirildikten sonra diş etleriniz aşı malzemesi üzerine tekrar yerleştirilir ve birkaç dikişle kapatılır.

3 ila 9 aylık süre boyunca vücudunuz aşılı alanı tedavi etmek için çalışır ve bunu da yeni yumuşak doku ve kemik büyüterek yapar. Bu yeni kemik büyümesi ile o alan, mevcut kemiğinizle yerleştirilen aşılanmış kemik malzemesinin bağlanması ile güçlenir. Bazen, yönlendirilmiş doku üretimi olarak bilinen bir aşama daha uygulanabilir. Burada da, aşılı alanın üzerine, istenmeyen dokunun gelişmesini engellemek ve normal kemik büyümesini geliştirmek için özel bir zar konur.

 

Detaylı BilgiMesajınız